تلویزیون های سه بعدی

به سن و سال ما که قد نمی دهد ولی از مامان باباها شنیده ایم قصه تلویزیون های سیاه و سفیدی را که شبیه یک کمد بزرگی چوبی بزرگی بودند که درشان بسته می شد و با یک کلید هم قفل می شدند تا خدایی نکرده دست کسی بی اجازه به آن آلوده نشود و بچه ها هم در فقط یک سری زمان های خاص اجازه داشتند از این وسیله مدرن استفاده کنند. حالا امروز خودتان را بگذارید جای آن بچه ها و دردی که می کشیدند تا یک فیلم فسقلی تماشا کنند . مقایسه اش کنید با تلویزیون های امروز و تکنولوژی هایی که که هر روز از راه می رسند و ما را از راه به در می کنند ، بعد از نمایشگر های تخت پلاسما ، ال سی دی ، و ال ای دی حالا نوبت تلویزیون های سه بعدی است.

و اگر تا دیروز بچه ها از پدر و مادرشان آتاری و پلی استیشن و سه گا و پلی2 می خواستند حالا تلویزیون سه بعدی می خواهند.

در ابتدا توضیح مختصری در مورد انواع صفحه نمایش میدم:

می دونیم که انواع صفحه نمایش مثل CRT , LCD, LED  وجود داره. هر تصویر صفحه نمایش هم از مجموعه ای از نقاط بسیار کوچک به نام پیکسل تشکیل شده است ، که بیشتر شدن تعداد پیکسل ها و کم شدن فاصله ی آنها از یکدیگر ، کیفیت تصویر را بهتر میکند.

برای ساخت صفحه نمایش از دو فناوری "لامپ اشعه کاتدی" و "کریستال مایع" وجود داره.

لامپ اشعه کاتدی یا همان CRT(Cathod Ray Tube)  ، که سطح داخلی انها به مواد فسفردار آغشته شده و درون آنها ، سه تفنگ الکترونی برای سه رنگ اصلی - قرمز ، سبز و آبی -  وجود دارد که الکترون ها را به سطح داخلی پرتاب می کنند. با برخورد الکترون ها به سطح فسفری و ترکیب رنگ ها میلیون ها رنگ ایجاد می شود.

کریستال مایع یا همان  LCD(Liquid Crystal Display) ، که در آن به ازای هر پیکسل چند الکترود شفاف وجود دارد که باعث تولید رنگ می شود. ضخامت این نوع صفحه نمایش بسیار کمتر از CRT  و مصرف برق آنها کمتر است.

و مزیت برتر آن نسبت به CRT  این است که برای چشم مضر نیستند چون در این فناوری از روش پرتاپ الکترون استفاده نمی شود.

و درآخر صفحه نمایش LED(Light Emitting Diode)  ، این نوع نمایشگرها جیوه ندارند و رنگ ها را بسیار زنده تر نشان خواهند داد قدرت بسیار بیشتری در نمایش طیف ها دارند . و مزیتهای برتر آن این ست که مصرف برق بسیار پایینی دارند و به نور محیط اطراف حساس هستند و با توجه به میزان نور اتاق ، و با توجه به میزان نور اتاق ، تاریک یا روشن خواهند شد و به این صورت رنگ ها را برای شما تنظیم خواهند کرد. و از نظر علمی ثابت شده است که در هنگام نگاه کردن به این نمایشگر چروکهای ایجاد شده برروی صورت را کاهش می دهد. ( فکر کنم این بزرگترین مزیتش باشه).

نکته ای که در این میان وجود دارد ، قیمت بالای آنهاست . ولی درحال حاضر بیشتر نمایشگرهای تلویزیون های سه بعدی ، LED  هستند.

حالا در مورد چگونگی کار تلوزیون های سه بعدی صحبت می کنیم:

مغز ما واعصاب مربوط به بینایی فاصله یک جسم را از چشم ما تخمین خواهد زد و تغییرات مربوط به آن را کنترل خواهد کرد. ایده ای که به ذهن محققان برای ساخت تصاویر و تلویزیون های سه بعدی رسیده است ، از همین عملکرد خاص مغز و چشم شکل گرفته است.

در ساختاری که برای تلویزیون های سه بعدی طراحی شده است این امکان در نظر گرفته شده است که تصاویری به نمایش درآیند که در محل متفاوتی برای چشم قرار گیرند و به این ترتیب مغز بیننده آن تصاویر را به صورتی غیر مسطح و عمق دار تشخیص خواهد داد.

دانشسمندان اعتقاد دارند که محل جایگیری تصویر و فاصله آن از چشم بیننده مهم ترین عواملی هستند که در این راستا وجود دارند و به وسیله تغییرات مختلف در این عوامل شما قادر خواهید بود که اجسام را دوبعدی یا سه بعدی ببینید.

در این میان مشکلات بسیاری وجود دارد که از تمرکز بسیار زیاد شما بر روی این تصاویر بوجود میاید که باعث سرگیجه میشود واین هم به دلیل تغییرات ونوسان زیادی که در میزان تقعر چشم و نقطه فوکوس آن بوجود می آید.

که یکی از راه حل ها برای جلوگیری از این حالت استفاده از عینک های مخصوص است.

حالا به تاثیر تلویزیون های سه بعدی بر روی سلامتی می پردازیم:

خیلی ها می گویند تلویزیون های سه بعدی پدیده مهم سال 2010 هستند. و خیلی ها منتظر ورودشان هستند و خیلی ها هم این تلویزیون را خریده اند و الان دارند استفاده می کنند . مسلما لذت تماشای فیلم و فوتبال به شکل سه بعدی آن قدر هست که خیلی ها بی صبرانه منتظر همه گیر شدن امکان استفاده  از تلویزیون های سه بعدی بعدی بوده باشند .

اما در این میان باید بعضی توصیه ها رو هم جدی بگیریم:

دانشمندان در یک پژوهش بهداشتی اعلام کرده اند که تماشای تلویزیون های سه بعدی برای سلامتی مضر است.

جالبه بدونید که یکی از شرکت های تولید کننده این محصول خودش با اعتماد به نفس کامل و اینکه اصلا نگران پایین آمدن فروش محصولاتش نبوده اعلام کرده که تماشای تلویزیون های سه بعدی برای زنان باردار ، کودکان و بیمارانی که از بی خوابی رنج می برند خطرناکه.

حالا ای کاش این موارد خطرناک به همین جا ختم می شد. موارد خطرناکتری که در اثر تماشای این نمایشگرها داره : حمله صرع یا ناراحتی هایی مثل تغییر دید و سرگیجه یا تهوع ، دردهای شکمی ، تشنج و حرکات بی اختیار مانند : پرش چشم یا ماهیچه  و یا حتی سکته شوند.

و این شرکت بعد از اعلام این موارد از بینندگان این تلویزیون ها خواسته بین زمان های تماشای خود استراحت های کوتاه مدت داشته باشند تا از اثرات جانبی در امان بمانند. و اینکه مراقب کودکان باشید چون آنها بیشتر در معرض این خطرها هستند . شاید لازم بود سازنده ها این تلویزیون ها را هم داخل یک جعبه می گذاشتند تا امکان قفل شدنش هم وجود داشت!!!

خوب حالا نظر شما چیه ؟؟؟

دوست دارید برنامه های مورد علاقه خودتون رو در یک تلویزیون سه بعدی ببینید؟؟؟

اگر مایلید پس در هنگام تماشای این تلویزیون دکتر خانوادگی خود را هم در کنار خود داشته باشید!!!

/ 4 نظر / 8 بازدید
مسعود

یادمه که وقتی بچه بودم (که هنوزم هستم) البته مربوطه به 6 یا 7 سالگی . . . یه تلویزیون سیاه و سفید داشتیم که 14 اینچ بود و تو فامیلمون بعضی ها هنوز تلویزیون نداشتن . . . یادم میاد همه میومدن خونه ما تا با ما کارتون نگاه کنن.

faramarzi

سلام بهتون تبریک میگم وبلاگ خیلی جالبی طراحی کردین. [دست]

رویا

سلام سحر جان وبلاگت خیلی قشنگه تبریک [دست] [دست] ماهم هنوز تلویزیون سیاه وسفیدی که مال زمان عروسی پدرو مادرم بوده داریم من صدای کلیداشو خیلی دوست دارم جالب این جاست هنوز خیلی خوب کار میکنه ...