تمام دانسته های جهان در یک دانشنامه

جهان مجازی نیازمند امکانات ویژه ای است که به مرور زمان این نیازها با کمک افراد مختلف در حال برطرف شدن هستند.

وقتی کاربران قبول کردند که می توانند هویتی مجازی داشته باشند بسیاری از ارتباطات به شکلی مجازی برقرار شد و بیشتر کارهایی که در جهان حقیقی به سختی و با اتلاف وقت انجام میگرفت در حال حاضر در جهان مجازی با سرعت بالایی انجام میگیرد.

با توجه به این نکته که بسیاری از کارها به صورت دیجیتالی صورت می گیرد و تمامی داده ها به این شکل ذخیره می شوند ، باید کم کم از نوشته های کاغذی دل کند و روشهای نوین را به آسانی قبول کرد.

یکی از مهمترین کارهایی که در این راستا در طی چند سال گذشته انجام شده است، راه اندازی پایگاهی برای تولید دانش نامه ی آزاد بوده است. اگر اهل گشت و گذار هرچند به مقدار کم در اینترنت باشید تا به حال نام "ویکی پدیا" را شنیده اید.

"ویکی" در زبان محلی هاوایی به معنای "تند و تیز" است و اولین قسمت از مجموعه "ویکی" در سال 1995 با نام "ویکی ویکی" ساخته شده است.

از پرطرفدارترین بخش های مجموعه "ویکی" می توان از "ویکی پدیا" نام برد که در حال حاضر در میان بسیاری از کاربران شناخته شده است.

"ویکی پدیا" دانش نامه ی اینترنتی است که دارای محتویاتی آزاد است و این دانش نامه با همکاری افرادی که داوطلب هستند ، به زبان های مختلفی نوشته می شود. این دانش نامه اکنون برای افراد بسیاری منبعی معتبر به شمار می آید.

این دانش نامه در ابتدا با همکاری دو نفر بنیان گذاشته شد و پس از آن افراد مختلف از سراسر جهان به شکل گیری و قدرتمند شدن آن کمک کردند.

"ویکی پدیا" در 15 ژانویه سال 2001 برای اولین بار تنها با زبان انگلیسی به راه افتاد و در حال حاظر به جایی دست پیدا کرده است که مقاله هایی با بیش از 270 زبان در آن نوشته میشوند.

این دانشنامه توسط "جیمی ویلز" و "لری سانگر" شکل گرفته است و هدف اولیه این دو نفر ایجاد پایگاه اطلاعاتی بسیار قدرتمندی در جهان مجازی بوده است.

آقای "لری سانگر" یک فیلسوف آمریکایی است که متولد 16 جولای سال 1968 است. او علاوه بر "ویکی پدیا" از بنیان گذاران دانش نامه "سیتیزن دیوم" نیز می باشد.

سایت ways.org مصاحبه ای را با سانگر انجام داده است که در ادامه میخوانیم.

>>شما مقاله ای را در "ویکی پدیا" با این عنوان قرار داده بودید که "دکتر نمی شوم" اما چند ماهی است که مدرک دکترای خود را گرفته اید. آیا از تصمیم خود پشیمان شده اید؟

من از 17 سالگی دوست داشتم که افراد مختلف من را با لقب دکتر صدا بزنند ، اما در زمانی که دوره کارشناسی ارشد را به اتمام رساندم فکر کردم که من یک استاد فلسفه می شوم و این بود که تصمیم گرفتم وارد کار شده و زمان کمتری را صرف تحصیل کنم. در دوره تدریس همیشه در یک زمینه احساس کمبود داشتم و در نهایت تصمیم گرفتم در دوره دکترا هم به تحصیل ادامه دهم.

>>شما حساسیت زیادی دارید که دکترها و دانشجویان دکترا بیش از هرچیز به تقویت "ویکی واژه" بپردازند و این در صورتی است که مجموعه "ویکی" بخش های دیگری هم چون "ویکی پدیا" دارد. چرا در مورد بخش های دیگر چنین حساسیتی ندارید؟

در حال حاضر "ویکی واژه" یکی از امیدهای جهان برای برای جمع بندی یک دانش نامه ی آزاد است که در میان افراد اعتبار زیادی هم دارد. این پروژه در ابتدا ضعف های بسیاری داشت ، اما من تصمیم گرفتم به شکلی از طریق مشارکت عمومی به انجام آن ادامه دهم که افرادی به عنوان کارشناس به مطالب موجود در آن نظارت عمومی داشته باشند تا صحت تمامی مطالب توسط آنان تایید شود.

>>شما این کار را در مورد "ویکی واژه" به زبان انگلیسی انجام می دهید. آیا نظارتی روی صفحاتی که با دیگر زبان ها تولید می شوند هم دارید؟

روی صفحات تولیدی با زبان آلمانی هم به همین شکل نظارت انجام میشود اما در مورد دیگر زبان ها هنوز کار به این شکل جدی انجام نمی شود .

>>فکر می کنید مجموعه ی "ویکی" تا چه حد گسترده شود؟

هدف اصلی ما ایجاد یک مجموعه کامل و جامع در تمامی زمینه هاست به شکلی که دیگر افراد سراغی از منابع دیگری مانند دانش نامه "بریتانیکا" نگیرند.

/ 0 نظر / 6 بازدید