8 نکته عجیب که در مورد خودتان نمی دانستید!!!

١) معده یک اسید فاسد ترشح می کند :

یک مایع بسیار خطرناک است که نیروهای امنیتی هیچ فرودگاهی نمی تواند از شما جدا کند ، این مایع در معده تان قرار دارد. سلول های معده شما اسید هیدروللوریک ترشح می کند که ترکیبی فاسد و خورنده است که برای ضد زنگ کردن فلزات استفاده می شود. این ترکیب فلز را داغان می کند اما لایه ی غشایی معده از این ماده ی سمی در دستگاه گوارش محافظت می کند تا غذاهای شما را تجزیه کند.


2) وضعیت بدن بر حافظه تاثیر می گذارد :

تاریخ تولد دوست نزدیکتان یادتان نمی آید ؟؟؟!!! اشکالی ندارد روی یک زانو خم شوید ، به یاد می آورید. خاطرات در حواس ما قرار گرفته اند. یک رایحه یا صدا یک خاطره ی خیلی دور از بچگی را برایتان زنده خواهد کرد. ارتباطات بین این حواس و خاطرات آشکار گاهی مرموز هستند. یک تحقیق جدید به کشف این ارتباطات کمک میکند. خاطرات گذشته وقتی در حالت و وضعیت بدنی مشابه قرار بگیرید ، سریعتر به ذهنتان می رسد.


3) استخوان ها برای تنظیم مواد معدنی بدن می شکنند :

علاوه بر محافظت از اندام ها و عضلات بدن ، استخوان ها به تنظیم سطح کلسیم در بدن نیز کمک میکنند. استخوان ها حاوی فسفر و کلسیم هستند که دومی موردنیاز عضلات و اعصاب می باشد. اگر ذخیره ی این عنصر در بدن کم باشد ، برخی هورمون ها ی خاص باعث می شود استخوان ها شکسته تا سطح کلسیم بالا رود. تا جایی که به یک غلظت خاص و مناسب از این عنصر در خارج سلول ها برسیم.


4) بیشتر غذایی که می خوریم برای مغز است :

مغز با اینکه فقط 2 درصد از وزن بدن ما را تشکیل میدهد ، 20 درصد از اکسیژن و کالری های آن را می گیرد. برای تامین منابع کافی برای این عضو مهم بدن ، سه سرخرگ مغزی اصلی به طور مداوم اکسیژن به مغز پمپاژ میکنند. هرگونه انسداد یا پارگی در یکی از این رگ ها باعث گرسنه ماندن سلول های مغزی می شود و موجب می شود که عملکرد مغزی در آن ناحیه آسیب ببیند و منجر ه سکته شود.


5) بلوغ ساختار مغز را تغییر می دهد :

می دانیم که تغییرات هورمونی در بدن برای تحریک رشد و آماده کردن بدن برای تولید مثل لازم هستند ، اما چرا نوجوانان اینقدر از نظر احساسی ناخوشایند هستند؟؟؟!!! هورمون هایی مثل تستوسترون رشد نورون های عصبی در مغز را تحت تاثیر قرار می دهند و تغییراتی که در ساختار مغز ایجاد می شود ، تغییرات رفتاری زیادی را در بر دارد. با بالغ شدن ناحیه جلویی غشای مغز ، خامی احساسی ، بی عاطفگی و قدرت ضعف در تصمیم گیری را باید  انتظار داشت.


6) موهای سلولی ماده ی مخاطی را حرکت می دهد :

اکثر سلول ها در بدن پوششی مو مانند روی خود دارند که به عملکردهای بسیاری در بدن کمک می کند ، از هضم غذاها گرفته تا شنوایی. در بینی ، این موها به خشک کردن ماده ی مخاطی در حفره بینی تا گلو کمک می کند. هوای سرد  این فرآیند خشک کردن را کندتر می کند و باعث می شود که ماده ی مخاطی بالا بیاید و آب بینیتان بیاید.


7) دندان عقل فقط جای دندان ها در دهان را تنگ تر می کند :

سیر تکاملی بی عیب و کامل نیست. اگر بود باید به جای دندان عقل ، بال در می آوردیم. گاهی اوقات ویژگی های بی استفاده در برخی انواع موجودات ایجاد می شود فقط به خاطر اینکه آسیبی نمی رساند. اما دندان عقل همیشه هم توسط دندانپزشکان جراحی و کشیده نمیشد. در گذشته ، این دندانها یک ست دیگر از دندان های آسیاب بودند. اما با رشد مغز ، ساختار استخوان فک ما تغییر کرد و باعث شد که دیگر دهان جایی برای دندان عقل نداشته باشد.


8) دنیا با شما می خندد :

همانطور که وقتی کسی با شما خمیازه بکشد شما هم به خمیازه می افتید ، شواهد جدید نشان می دهد که خنده هم تقلید برانگیز است . شنیدن خنده ناحیه مغز را تحریک به آن حرکت در صورت می کند. تقلید نقش مهمی در روابط اجتماعی دارد. اشاراتی مثل عطسه کردن ، خندیدن ، گریه کردن و خمیازه کشیدن راهی برای ایجاد روابط اجتماعی قوی بین یک گروه است.

 

/ 18 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدی

درود عشق مانند هواست همه جا موجود است تو نفسهايت را قدري جانانه بكش بلاگم را ورق زده ام و نگاه مهربانتان را می طلبم ... [گل]

رویا

سحر جان از این به بعد دیگه سر کلاس خمیازه کشیدن و تکرار جمله من خوابم میاد و همینطور خسته شدم با توجه به مطالبی که گذاشتی ممنوع میباشد حتی برای شما دوست عزیز  [نیشخند]

رویا

حتما منم که همش میگم بریم بیرون کلاس خسته کننده است ؟!! [تعجب][سوال] بعدشم من فقط همیشه یکم خونسردم همین [نیشخند]بعدشم من بی حالم یا... اینجا نمیشه ولی بعدا یه چیزایی رو باید یاد اوری کنم [چشمک]

انسیه

وای از دسته شما دو تا ![گریه] من چی میکشم از دست شماها![شرمنده]

جواد

من آپم اونم یه آپ خیلی مهم منتظرتونم [ابرو]

مسعود

بابا جواد آپ کرده آهااااااااای[کلافه]

جواد

سلام واقعا" متأسفم خیلی ناراحت شدم . تسلیت منو از همین جا پذیرا باشین [ناراحت]. ایشالا غم آخرتون باشه و دیگه برای هیچ یک از اطرافیانتون پیش نیاد [خنثی]

مسعود

سلام از شنیدن این خبر ناراحت شدم . . . خودم امروز رفته بودم مراسم ختم یه بنده خدایی که اون خبر بهم رسید. درک اینکه آدم یه نفر رو که براش خیلی عزیزه رو از دست بده خیلی سخته . . . امیدوارم ه غم آخرتون باشه.[ناراحت]

مسعود

سلام خانم رحمتی من آپم[لبخند]